Music Nova Scotia and the Nominees are…

Posted: September 6, 2011

Just announced this morning the nominees for the 2011 Music Nova Scotia Awards – recognizing the very best in the province.  Considering the wealth of talent in Nova Scotia – there’s no arguing it is indeed an honour to be nominated.

Carmen Townsend, Jenn Grant and Jimmy Rankin lead the pack with 5 nominations each including Entertainer of the Year.  Rounding out that category are David Myles and Three Sheet

Who takes home the hardware there is up to YOU!

Voting for the Entertainer of the Year begins today on-line at www.musicnovascotia.ca.

Fans can vote for their favourite from now until September 29th with the winner being announced at the Gala show on November 6, 2011.

Music Nova Scotia’s Festival & Conference takes place in Yarmouth from November 3 – 6, 2011.

What follows is a complete list of this year’s nominees – congrats to all! SABS

Visit www.musicnovascotia.ca for event details

.

2011 Nominees as posted on MusicNovaScotia.ca

Alternative Recording of the Year
Presented by Aberdeen Paving

Armada Drive – Armada Drive
Kuato – Winter EP
Laura Peek – Key
Ryan MacGrath – Cooper Hatch Paris
We're Doomed – Like A Machine

Blues Recording of the Year

Scott Macmillan and Brian Doyle – Live Off the Floor
Jenny MacDonald – Bye, Bye Mr. Bluesman
Dan Doiron – Even My Guitar is in Love With You
The Hupman Brothers Band – Loveseat Volume 1
The Hupman Brothers Band – Loveseat Volume 2

Country and Bluegrass Recording of the Year
Presented by Nova Scotia Country Music Hall of Fame

Aselin Debison – Homeward Bound
The Modern Grass Quartet – The Modern Grass Quartet
Norma MacDonald – Morning You Wake
Jimmy Rankin – Forget about the world
Ryan Cook – Peaks & Valleys

Digital Artist of the Year
Presented by Lixar

Jenny MacDonald
Christina Martin
Ghettochild
Keith Mullins
Three Sheet 

DJ of the Year

DJ IV
DJ Y-Rush
Petey Punch
Uncle Fester
R$ $mooth
DJ T-Woo

Electronic Recording of the Year

Snug – Time Travel
Minus World – Minus World
Ruth Minnikin and Her Bandwagon – Depend On This
Scientists of Sound – Wealth and Hellness
Mat Trouble – Revenge of the Nerd

Bell Aliant Entertainer of the Year – PUBLIC VOTE
Presented by Bell Aliant

Jenn Grant
Carmen Townsend
David Myles
Jimmy Rankin
Three Sheet

Female Artist Recording of the Year
Presented by Delta Hotels

Jenn Grant – Honeymoon Punch
Carmen Townsend – Waitin’ and Seein’
Norma MacDonald – Morning You Wake
Laura Peek – Key
Molly Thomason – Beauty Queen
Kim Wempe – Painting With Tides

Folk Recording of the Year

Norma MacDonald – Morning You Wake
David Myles – Live at the Carleton
Zac Crouse – You Plan to do Nothing
Molly Thomason – Beauty Queen
Kim Wempe – Painting With Tides
Christina Martin – I Can Too

Francophone Recording of the Year

Luc Tardif - Et sans aucune raison apparent
Timmy Saulnier - L'Homme que Je Voudrais Étre
Élise Comeau – Élise
Bête 5 - Bête 5 
Unisson – Unisson

Group Recording of the Year
Presented by Rudder's Seafood Restaurant & Brew Pub
 

Shelter With Thieves – Someday is Never Soon Enough
Something Good – Business As Usual
Three Sheet – Sheet Music
Gloryhound – Electric Dusk
Slowcoaster – The Darkest Of Discos

Hip Hop Recording of the Year
Presented by Coastal Financial Credit Union
 

Quake – The Myth
Ambition – Just for Kicks
J-Bru – The Jason LP
Ghettochild – In The Making
Something Good – Business As Usual

Loud Recording of the Year
Presented by Yarmouth Metal

 
Armada Drive – Armada Drive
Stone Mary – Hellbound Gypsy Train
Orchid's Curse – Voices: The Tales of Broken Men
Shelter With Thieves – Someday Is Never Soon Enough
We're Doomed – Like A Machine

Male Artist Recording of the Year
Presented by Delta Hotels
 

David Myles – Live at the Carleton
Jimmy Rankin – Forget about the world
J-Bru – The Jason LP
Dave Gunning – A Tribute to John Allan Cameron
Ryan Cook – Peaks & Valleys
JRDN – IAMJRDN

Music Video of the Year
Presented by NSCC Burridge Campus and NSCC School of Applied Arts New Media
 

Jenn Grant – Getcha Good – Director: Andrew Stretch
The Stanfields – Ship To Shore – Director: Aram Kouyoumdjian
Ghettochild Feat. Chad Hatcher – On the Move – Director: The Hansen-MacDonald Brothers
J-Bru – Movin' On Up – Director: Marc André Debruyne
Gypsophilia – Agricola and Sarah – Director: Sydney Smith and Jason Levangie

Musician of the Year
Presented by Minor Music

 

Scott Macmillan
Jordi Comstock
Kev Corbett
Keith Mullins
Kevin Fox
Adam Fine

New Artist Recording of the Year
Presented by Grant Thornton LLP

Quake – The Myth
Carmen Townsend – Waitin' and Seein'
Cassie and Maggie MacDonald – Fresh Heirs
Zac Crouse – You Plan to do Nothing
We're Doomed – Like A Machine
Scientists of Sound – Wealth and Hellness

Recording of the Year
Presented by Krista Keough Creative Communications
 

Jenn Grant – Honeymoon Punch
Carmen Townsend – Waitin' and Seein'
David Myles – Live at the Carleton
Jimmy Rankin – Forget about the world
Slowcoaster – The Darkest Of Discos
Ryan Cook – Peaks & Valleys

Rock Recording of the Year
Presented by Graves Electrical Ltd.

 
Stone Mary – Hellbound Gypsy Train
Carmen Townsend – Waitin' and Seein'
Slowcoaster – The Darkest Of Discos
Gloryhound – Electric Dusk
Jay Smith – Jay Smith

SOCAN Songwriter of the Year
Presented by SOCAN

 
Jenn Grant – How I Met You
Laura Peek – Stay Sharp
Jimmy Rankin – Here in my Heart
Tanya Davis – Eulogy for You and Me
Ruth Minnikin – Depend On This
Ryan Cook – Gaspereau Valley

Traditional/Roots Recording of the Year
Presented by The Old Triangle

 
Dave Gunning – A Tribute to John Allan Cameron
Cassie and Maggie MacDonald – Fresh Heirs
Pogey – Full Speed Ahead
Kenneth and Angus MacKenzie – Piob is Fidheall
Scott Macmillan and Brian Doyle – Live Off the Floor

Urban Recording of the Year

 
A'drian S - My Nightmare, My Everything
JRDN – IAMJRDN
Dutch Robinson – Life


Music Nova Scotia 2011 Industry Award Nominees

Booking Agent of the Year

Stephanie Purcell
Jason MacIsaac
Craig Mercer
Shimon Walt

Community Presenter of the Year

Little River Folk Society
CKDU
Lunenburg Folk Harbour Society

Company of the Year
Presented by ECMA

GroundSwell Music
Marcato Digital Solutions
Diminished Fifth Records
Forward Music Group
Limelight Communications Group

Corporate Sponsor of the Year
Presented by Music Nova Scotia

Marcato Digital Solutions
Molson Canadian
The NSLC
Maritime Broadcasting Systems (MBS)
Z103 (Evanov Radio Group)
Rogers

Educator of the Year

Donna Rhodenizer
Greg Simm
Waye Mason
Shimon Walt

Event of the Year

25th Anniversary Lunenburg Folk Harbour Festival
Celebration Square - 2011 Canada Winter Games
Halifax Pop Explosion (HPX)
Celtic Colours International Festival
Riverfest

Industry Professional of the Year

Ian McKinnon
Darren Gallop
Stephanie Purcell
Kimberly Sinclair
Jonny Stevens

Manager of the Year
Presented by Graham Construction Ltd.

Jason Burns
Ian McKinnon
Darren Gallop
Heather Gibson
Mike Greatorex
Media Professional of the Year
Presented by Red Tentacle Music Solutions

Alison Lang
Stephen Cooke
Tom Bedell
Maria Panopalis
Phlis MacGregor

Promoter of the Year

Sonic Concerts
Leif Helmer
Craig Mercer
Broken Chord Promotions
Yarmouth Metal
Troy Arseneault

Producer of the Year

Jamie Robinson
Dave Gunning
Daniel Ledwell
Dale Murray
Fred Lavery

Production Company of the Year

Cargo Productions
Tour Tech East
Sound Systems Plus
Christie Lites
Cottage Lunch
Ocean Blue Music

Publicist of the Year

Matt Charlton
Wendy Phillips
Peggy Walt
Spincount
Red Tentacle

Radio Program of the Year

Halifax Is Burning (CKDU)
That East Coast Show (CKBW)
East Coast Rising (101.5 The Hawk)
East Coast Countdown (Syndicated)
Atlantic Airwaves (CBC)
Route 104 (Q104)

Radio Station of the Year
Presented by Theriault Financial

CKDU 88.1FM (Halifax)
Live 105 (Halifax)
The Coast 89.7 (Glace Bay)
101.5 The Hawk (Port Hawkesbury)
Q104 (Halifax)
Big Dog 100.9 (Truro)

Recording Studio of the Year

Wee House of Music
Echo Chamber
The Sonic Temple
Lakewind Sound Studios
Codapop Recording Studio

Studio Engineer of the Year

Darren Van Neikerk
Charles Austin
Eric Leclerc
Michael "Sheppy" Shepherd
Andrew J.H. Gillis

Technician of the Year
Presented by Sound Systems Plus

Steve "Snickers" Smith
Eric Leclerc
Robbie Aggas
Brian Power
Ryan Smith

Venue of the Year
Presented by Broken Chord Promotions

The Rebecca Cohn Auditorium
The Petite Riviere Fire Hall
The Seahorse Tavern
The Carleton Music Bar & Grill
Glasgow Square Theatre
The Marigold Cultural Centre

Visual Artist of the Year
Presented by Argyle Fine Art

Mat Dunlap
Janette Rawding
Daniel Ledwell
Jeff Clairmont
Chr!s Sm!th
Nick Brunt

Volunteer of the Year
Presented by Sonic Entertainment Group

Scott Drummond
Kevin Hall
Debbie Rockola
Brian Doherty
Chantal Caissie

.

No Comments »

No comments yet.

Leave a comment

Click here to listen and download SEA AND BE SCENE...And HEARD with special guest CHARLIE A\'COURT